Jak vybrat telefon
Mobilní telefony jsou dnes pravou rukou téměř každého z nás. Široká nabídka na trhu nám sice dává spoustu možností výběru, mohou jej ale také zkomplikovat když nevíme, podle čeho telefon vlastně vybrat. Proto jsme připravili následující článek, kde si krok po kroku projdeme na co se při výběru zaměřit a na co si dát pozor tak, abyste si dokázali vybrat zařízení přesně pro vás.
Základní dělení
a) Tlačítkové telefony
Telefony s klasickou fyzickou klávesnicí jsou již několik let na ústupu před smartphony. V této kategorii tak najdete vesměs jednoduchá zařízení vybavená, mimo klasické možnosti volání a psaní SMS, jednoduchým fotoaparátem a MP3 přehrávačem. Až ne výjimky žádné další zbytečné funkce. Své uživatele si najde třeba mezi těmi, kteří zkrátka nepotřebují připojení k internetu a stačí jim pouze možnost volání a psaní SMS anebo pracují v náročných podmínkách, kde by smartphone zkrátka nevydržel. Nespornou výhodou je kapacita baterie, která bez problému vydrží týden i déle. O takové si s chytrými telefony můžeme nechat zdát.
Na trhu najdeme také zařízení vytvořená přímo pro seniory. Ty disponují větší klávesnici, tlačítkem SOS pro rychlou pomoc a díky svému intuitivnímu ovládání jsou vhodné pro všechny, pro které by dnešní klasické mobily byly zbytečně náročné.
b) Chytré telefony
1. Nižší třída
Zde se bavíme o nejlevnějších variantách smartphonu s operačním systémem Android. Cenově se pohybují již od 1500 Kč a jsou vhodné pro nenáročné uživatele, kteří chtějí mobil využívat především pro brouzdání po internetu a komunikaci online. Fotoaparáty u těchto modelů nenabízí nijak zvlášť výkonný fotoaparát, displej ani hardware. Na druhou stranu pro uživatele, kteří chtějí telefon využívat ve výše zmíněném rozmezí, jsou naprosto dostačující, jelikož i u těchto modelů je dnes deklarováno kvalitní a rychlé internetové připojení. Po této třídě telefonů můžete sáhnout také tehdy, sháníte-li záložní model – například na cesty, koncerty a různé výlety kdy máte strach, že by se telefon mohl poškodit nebo ztratit.
2. Střední střída
Zde se již pohybujeme v částkách 5000 – 15 000 Kč a tato zařízení vyhovují a splňují požadavky většiny uživatelů. Samozřejmě je vždy vše závislé na konkrétním modelu, nicméně obecně lze říct, že tyto telefony již nabízejí kvalitní rozlišení displeje, fotoaparáty s vysokým rozlišením a dobře kompatibilní hardware a software. Hravě si poradí i s náročnějšími aplikacemi jako jsou hry, 3D grafika nebo videa ve 4K rozlišení. Běžnou výbavou je také čtečka otisků prstů. Setkat se můžete také s voděodolnými modely, modely s možností bezdrátového nabíjení a další.
3. Vyšší třída
U telefonu nejvyšší třídy se dostáváme do částek až přes 20 000 Kč. Je to spousta peněz ale víte, že získáte to nejlepší dostupné na trhu. Telefony v těchto relacích disponují ultra-vysokým rozlišením, výkonnými procesory a těmi nejlepšími fotoaparáty, které už hravě strčí do kapsy leckteré klasické fotoaparáty.
Co od telefonu očekáváte?
Pro správný výběr telefonu musíte vědět, co vlastně od telefonu očekáváte a jaké jsou vaše preference. Je pro vás důležité kvalitní zpracování displeje a zobrazení barev? Hledáte především vysoký výkon pro ty nejnáročnější aktivity? Nebo se spokojíte se střední třídou, vhodnou pro běžné užívání i náročnější úkony?
Jestliže se u telefonu spokojíte s poslechem hudby a možností rychlého připojení k internetu, rozhodně je pro vás zbytečně zakupovat telefon vyšší třídy v řádech desetitisíců. Naopak u nejlevnějších zařízení si raději předem projděte recenze. U těchto telefonu byste mohli velmi snadno narazit například z hlediska tristní kapacity baterie nebo nespolehlivého softwaru.
Hodláte telefon využívat především na focení a natáčení videí? Potom hledejte minimálně ve střední třídě, opět záleží především na vašich požadavcích a preferencích. Jestliže používáte telefon většinu dne a bez možnosti nabíjení, poohlédněte se po modelech s vysokou kapacitou a výdrží baterie. Pokud jste herní nadšenec a hrajete doslova všude, potom pro vás bude stěžejním požadavkem procesor, výkon a rychlost.
Pro někoho může být rozhodujícím parametrem také velikost. Zamyslete se, zda budete telefon nosit neustále u sebe v kapse, zda pro vás nebude příliš velký při manipulaci nebo naopak, jestli pro vás zařízení není z hlediska ovladatelnosti příliš malé apod. V neposlední řadě je důležitým kritériem také kompatibilita a konektivita zařízení. Obvykle platí, že u světových výrobců a značek se nemáte čeho bát. Bez problému seženete obal, náhradní nabíječku nebo sluchátka. U neznámých značek je zde nebezpečí, že má výrobce své unifikované komponenty či konektory, což může způsobit nemalé obtíže.
1. Operační systém
Aktuálně se nejčastěji setkáte se systémem iOS od Apple anebo Android od společnosti Google. Setkat se můžete také s modely vybavené systémem Windows Phone, to však pouze v minimální míře, jelikož jeho vývoj byl před určitou dobou zastaven. Specifickou kategorií jsou pak zařízení bez operačního systému, kam však řadíme zejména tlačítkové telefony, které z podstaty věci OS nepotřebují.
Výhodou operačního systému iOS je jednoznačně fakt, že byl vytvořený pro konkrétní zařízení Apple. Kompatibilita hardwaru a systémového vybavení je totiž jedním z předních indikátorů kvality a výkonu zařízení. Telefony Apple fungují plynule a bez problémů po několik let. Navíc se nemusíte bát zastaralých verzí systému, jelikož Apple pro svá zařízení vydává aktualizace i několik let po jejich vydání na trh. Někteří uživatelé mohou vidět nevýhodu v uzavřenosti systému. To znamená, že do svého zařízení dostanete aplikace pouze z oficiálního App Store. Stejně tak je tomu s hudbou, kterou je nutné získávat prostřednictvím iTunes. Výhodou tohoto uzavřeného systému je prakticky nulové riziko stažení virů či podvodných aplikací.
Opakem uzavřeného OS je zmíněný systém Android, za jehož existencí stojí společnost Google. Do těchto zařízení můžete libovolně stahovat aplikace, dokumenty či hudbu odkudkoliv se vám zlíbí. Stejně tak je tomu i při přesouvání souborů z PC do mobilu a naopak, telefon stačí připojit a můžete libovolně manipulovat se složkami a dokumenty v telefonu. Nevýhodou z toho plynoucí je však potencionální riziko stažení škodlivého viru či softwaru. Původní verzi Android na telefonech téměř nenajdete. Je to z důvodu, že značky jako jsou například Huawei, Samsung apod. mají na svých zařízeních verzi s upraveným rozhraním právě pro danou značku. Na zařízených různých značek bude tedy systém vypadat trochu odlišně.
2. Procesor a operační paměť
Obvykle prvními a nejvíce sledovanými údaji je typ procesoru a paměť RAM, protože je to právě procesor a operační paměť, které do značné míry ovlivňují výkon a rychlost zařízení. Na trhu jsou již standardem modely se čtyřmi jádry. Od cca 5000 Kč pak seženete modely s osmi jádry a výše. S procesorem je nezbytně spjatý další údaj a to frekvence. Ta se obvykle pohybuje okolo 1,4 GHz a výše. Pro práci s náročnějšími aplikacemi, hraní her apod. vybírejte spíše mezi modely s vyšší frekvencí. Vždy záleží i na dalších parametrech a celkové kompatibilitě hardwaru a operačního systému.
Operační paměť nebo také paměť RAM je v podstatě paměť, která ukládá dočasné soubory a procesory systému a aplikací. V podstatě vyjadřuje to, kolik ‚‚činností‘‘ najednou je telefon schopný zvládnout. Ideální jsou modely se 3 GB RAM a výše. K sehnání jsou také modely s pamětí 6 GB RAM a více, takové telefony si už hravě poradí se těmi nejsložitějšími operacemi jako nic.
3. Úložiště
Uložiště má za úkol uchovávat fotografie, videa, aplikace a zkrátka všechny soubory, které se v daném zařízení nachází. Čím vyšší, tím více místa pro vaše soubory. Standardně se kapacita paměti pohybuje od cca 32 GB. Naleznete ale samozřejmě také modely s kapacitou 16 nebo až 180 GB. Je však dobré pamatovat na to, že paměť uvedená v technických parametrech je v reálu vždy o něco nižší. Je to způsobeno tím, že určitou část paměti již na začátku využije systém a předinstalované aplikace. V případě, že vám po čase paměť na vašem zařízení nestačí, některé modely je možno rozšířit o tzv. microSD karty. Ty nabízejí kapacitu až 512 GB a můžete je kdykoli vyjmout a vrátit zpět. Před nákupem microSD si ale pohlídejte, jakou má vaše zařízení maximální podporovanou paměť.
4. Fotoaparát
Současné technologie smartphonů dnes umožňují pořizovat profesionální fotografie srovnatelné s kvalitou klasického fotoaparátu. Pokud jste tedy nadšenec do focení a na telefonu plánujete hlavně pořizovat videa a fotit, určitě sáhnete po dražších modelech. Takové mobily mohou disponovat klasickým, duálním nebo trojitým fotoaparátem. Důležitým parametrem zde je světelnost, která v podstatě určuje, jak dobře telefon fotí i ve špatných světelných podmínkách. Stejně důležitá je také kvalita nahrávaných videí. Ty nejvýkonnější modely již zpracují video ve 4K. Modely nižší a střední třídy by již bez problémů měly zvládat rozlišení Full HD. Sledujte také snímkovací frekvenci, která by se ideálně měla pohybovat okolo 60 snímků za vteřinu. Vystačíte si ale také s frekvencí 30 snímků a více.
5. Kapacita baterie
Kapacita baterie vyjadřuje, jak dlouho telefon vydrží při používání bez připojení ke zdroji. Výdrž baterie se samozřejmě liší dle náročnosti prováděných úkonů na zařízení. Obecně se tedy využívá pojem tzv. běžné používání. Obecným standardem by mělo být alespoň 12 hodin používání, ideálně více. Kapacita baterie by standardně měla činit alespoň 2500 mAh, u výkonnějších zařízení pak až 4000 mAh a vyšší. Čím vyšší kapacita, tím lépe pro vás. Máte jistotu, že vás mobil nenechá jen tak na holičkách, když nemáte po ruce zdroj k napájení.
Doufáme, že nyní již máte v nákupu telefonu jasno. Teď už není na co čekat, mrkněte na naši nabídku mobilů a vyberte si ještě dnes.