Jak vybrat spacák
Na trhu se dnes můžete setkat se stovkami modelů spacích pytlů, které lze dělit dle typu náplní, tvaru i specifických vlastností. Vybrat ten správný tak nemusí být zcela jednoduchý úkol. Proto jsme pro vás připravili tento článek, kde si vysvětlíme, na co se při výběru zaměřit a na klíčové vlastnosti spacáků.
V prvé řadě je nutné si uvědomit, že při nákupu spacáku se zkrátka nevyhnete kompromisu. Žádný univerzální, neprodyšný, voděodolný spacák, vhodný ne léto i do zimy neexistuje. Proto je potřeba si před nákupem ujasnit, kam a do jakých podmínek stan hledáte. Podle toho se pak můžete zaměřit na výběr konkrétního modelu. Pokud tedy nestanujete přímo v kempu nebo skutečně příznivých podmínkách, namísto tříšezonního spacáku (vhodný na jaro, léto, podzim) zvolte raději spacák přesně do takových podmínek/terénů, ve kterých hodláte stanovat.
Takto lze vybírat například na základě teplotních tříd. Pokud toužíte po něčem skutečně univerzálním, můžete se poohlédnout po zmíněných třísezonních spacích pytlích. Pamatujte ale na to, že vám nikdy neposkytnou takový komfort a vlastnosti, jako konkrétní sezonní modely.
Komfortní teploty – údaj, který uvádí, do jakých teplot je spacák vhodný tak, aby poskytoval pohodlné přenocování ve volné přírodě.
Limitní teploty – udávají limity (informace o teplotách), při kterém jsou ovlivněny izolační vlastnosti spacáku do takové míry, že může dojít ke ztrátě tepelné rovnováhy těla. To znamená, že může dojít k prochladnutí nebo naopak přehřátí těla.
Extrémní teploty – teplotní hranice, při jejímž dosažení již spacák není vhodný a může dojít k silnému podchlazení.
Náplň – peří vs. Syntetika
Jak dobré jsou izolační vlastnosti spacáku ovlivňuje zejména na materiálu a schopnostech výplně. Výhodou peří je, že disponuje lepšími izolačními vlastnostmi než syntetické materiály. Mezi vůbec nejkvalitnější řadíme peří husí. Naopak poměrně velkou nevýhodou je jejich náchylnost k navlhnutí, která je, oproti syntetickým tkaninám mnohem vyšší.
U syntetických modelů se nejčastěji setkáme s dutými vlákny, disponující dlouhou životností. Mikrovlákna jsou pak vhodná do velkých mrazů, díky skvělým izolačním vlastnostem. U nejmodernějších kusů se již využívá kombinace obou víče zmíněných tak, aby bylo dosaženo co nejlepšího poměru odolnost/izolační vlastnosti.
Velikost, tvar a hmotnost
Velikost spacáku by přirozeně měla odpovídat proporcím uživatele. Ideálně byste se ve spacáku neměli cítit příliš stísněně, ale zároveň by spacák neměl být příliš velký, aby nedocházelo k úniku tepla.
Dekové spacáky jsou vhodné spíše do interiérů, protože neposkytují takové izolační vlastnosti, jako modely mumiové, které se lépe uzpůsobí velikosti a tvaru těla. Proto jsou mumiové stany ideální i do venkovních a chladnějších prostor.
Co se týče hmotnosti spacího vaku, vždy záleží na více faktorech. Prvním z nich je, jakým způsobem budete spacák na místo dopravovat – pojedete autem, ponesete jej v ruce nebo v batohu na zádech? Pokud se chystáte na cyklo výlet, pak jistě oceníte stany s co nejnižší hmotností a malým objemem.
Údržba
Při praní spacáku dochází ke snížení izolačních vlastností, proto se praní péřových spacáků vůbec nedoporučuje. Oproti tomu syntetické spací pytle občasné šetrné vyprání snesou. K údržbě spacáku nepoužívejte suché čištění ani jiné chemikálnie, neboť hrozí zničení nebo narušení vláken. Ten nejlepší postup, jak spacák vyčistit obvykle naleznete jako součást instrukcí od výrobce.