Menu
CZKMěna
Vyberte si kategorii
> Jak vybrat školní aktovku nebo batoh?

Jak vybrat školní aktovku nebo batoh?

                  

Začíná nový školní rok a vy hledáte novou aktovku? Určitě máte požadavky, aby byla pro vaše dítě to nejlepší. To znamená, aby byla pohodlná, splňovala všechny bezpečnostní normy, a především vyhovovala potřebám dítěte. Proto takový výběr není vůbec jednoduchý. Aktovka musí přece jenom splňovat požadavky na ergonomii, hmotnost, kvalitu konstrukce, počet reflexních prvků apod. 
 

V následujících několika řádcích se Vám pokusíme výběr vhodné aktovky přece jenom trochu usnadnit. Protože při nákupu aktovky, která nesplňuje požadavky na ergonomii a nerespektuje požadavky dítěte se vystavujeme riziku, že by mohlo dojít ke špatnému vývoji dítěte, bolestem hlavy či zad.


Volit školní aktovku nebo školní batoh?

Pro děti v první třídě by měla být jasnou volbou školní aktovka. Její hlavní výhody jsou v tom, že se díky jedné klopě snáze otevírají, mají přehlednější vnitřní členění – je v nich více různých přihrádek. U batohů naleznete naopak více komor, zapínání na zipy apod. V naší nabídce naleznete školní aktovky a batohy přehledně rozdělené pro holky a kluky, pro první a druhý stupeň a prvňáčky a sety aktovky s pytlíkem na přezůvky, flaškou na pití apod. 
 


Povinná výbava školní aktovky nebo batohu?

1. Přijatelně široké popruhy
Dejte si pozor na šířku popruhů. Ta by měla být minimálně 4 centimetry. Při výběru se dívejte po polstrovaných popruzích, které mají snadný systém nastavení délky. Avšak dejte si pozor, aby neprokluzovaly při zatížení tašky. Popruhy by se rovněž během nošení neměly dotýkat krku dítěte.


2. Ergonomicky tvarovaná a vyztužená záda
Zdraví dítěte by mělo být, při výběru nové aktovky nebo batohu, prioritou. Vybírejte proto jen takové, které mají speciálně vyztužená záda a ty jsou ergonomicky tvarované. Díky tomu nezatěžují dětskou páteř a váha naplněné tašky se může optimálně rozložit.
Některé aktovky navíc nabízejí možnost nastavení celého zádového systému podle výšky postavy dítěte, což ještě více zajistí komfort při nošení tašky. Další výhodou jsou také hrudní a bederní popruhy, které rovněž napomáhají s rozložením váhy celé aktovky.



3. Nezatěžuje záda dítěte velkou hmotností
Velmi důležitá je při výběru i hmotnost aktovky. Ta by neměla přesáhnout více než 1,2 kilogramu. Dle doporučení pediatrů by ale děti na zádech měli nosit pouze 10 až 12 % své tělesné váhy. Pokud máte tedy dítě drobné postavy, dejte si pozor na váhu školní tašky. Menším dětem doporučujeme nedávat do školy láhev s pitím již naplněnou. Naplněná lahev může mít i okolo 1 kg a je to pro záda dítěte další zátěž navíc. Nechte, ať si dítě naplní lahev vodou až ve škole.


4. Má konstrukci, která něco vydrží
Každá dobrá aktovka musí mít kvalitní, pevnou a lehkou konstrukci. Taška musí vydržet nápor učebnic a pomůcek průměrně 175 dní v roce.


5. Křiklavé barvy a množství reflexních prvků
Zejména za snížené viditelnosti je žádoucí, aby bylo dítě dobře viditelné. Ujistěte se, že má vybraná aktovka či batoh dostatečné množství reflexních prvků. Mnoho školních tašek je má doslova všude – na popruzích či na bocích aktovky. Doporučujeme také se při výběru poohlédnout po aktovkách, které svou ve svítivých nebo signálních barvách.


                                                
                                          


Na co dalšího je dobré se zaměřit?

1. Ucho na přenášení
Občas se stane, že dítě během dne tašku pouze poponáší. Uvítáte tedy pevné ucho, které je tvarově příjemné do dětské dlaně.


2. Pevné dno
Díky pevnému dnu s plastovými hranami aktovka drží dobře tvar a zabraňuje ničení jejího obsahu. Navíc umožňuje snadné postavení kamkoli. Výhodné jsou také nožičky, díky kterým se taška jen tak lehce nezašpiní.


3. Nepromokavý a odolný materiál
Dívejte se po takové tašce, která má takovou svrchní látku, která nepropustí dovnitř vodu a bude tam v bezpečí jak před deštěm, tak sněhem. Ochrání tak věci vevnitř, a navíc se bude i snadno čistit. Pevný materiál pak zajistí, že vám taška i nějakou doby vydrží.


4. Snadné otevírání
Zejména pro menší děti může být otevírání tašky obtížné. Pro prvňáčky je proto vhodné vybírat tašku, která má co nejjednodušší otevírání, většinou velkou klopu.


5. Praktické členění
Do tašky se musí vejít velké množství věcí, od učebnic, sešitů až po svačinu. Proto je vhodné, aby bylo vevnitř vše přehledně členěné. Ideálně oddělené přihrádky na učebnice a sešity. Uvítáte také kapsičku na klíče, peněženku nebo kapsu na pití. Při ukládání školních potřeb do tašky vždy platí, že těžší učebnice umístěte co nejblíže k zádům. Sešity, penál a ostatní věci naopak. Tím záda lépe udrží váhu aktovky.


6. Praktické doplňky
K aktovce patří také penálsáček na přezůvkysvačinulahev a podobně. Někteří výrobci nabízí tyto doplňky ve stejném designu, jako jsou aktovky.

 

Jak poznat, že je taška vybraná správně a že ji má dítě dobře nastavenou?

  • Školní aktovka by neměla být znatelně širší než ramena.
  • Měla by dobře sedět na záda a kopírovat tvar páteře.
  • Spodek školní aktovky by měl dosahovat na úroveň kyčlí.
  • Vršek školní aktovky by měl být ve stejné výši jako ramena.
školní aktovka