Jak vybrat rotoped
Přemýšlíte o pořízení rotopedu ale nevíte, jak a podle čeho vybrat ten správný model? Pak je tento článek jako stvořený pro vás.
Rotoped patří mezi trenažérové nástroje, který může lehce vzdáleně připomínat simulaci jízdního kola. Rozdíl mezi kolem a rotopedem je takový, že rotoped se sám o sobě nepohybuje. Je vybaven pevným podvozkem a zátěž je simulována prostřednictvím setrvačníku.
V dnešní době jsou moderní rotopedy obvykle plně elektronické a jsou vybaveny mikropočítačem, který nám umožní regulovat stupeň zátěže, sledovat vlastní tepovou frekvenci, ujetou vzdálenost, vydanou energii, a další různé parametry.
Výhody rotopedu a proč si jej vybrat
Pravidelný tréninku na rotopedu podporuje a posiluje srdce a zvyšuje vitalitu a kapacitu plic. Snižujete také riziko onemocnění srdce a tepen, předcházíte riziku infarktu, mrtvice apod. Cvičení na rotopedu má rovněž pozitivní vliv na krevní tlak a snižuje klidový i zátěžový puls.
Pro koho je rotoped vhodný
Rotoped je tady vhodným strojem pro každého, kdo chce pravidelně cvičit a udržovat si zdravý životní styl. Své zájemce si najde také jistě i z řad cyklistů, kteří chtějí plnohodnotně trénovat i v zimním období, nebo jednoduše pro ty, kteří touží zhubnout a vyrýsovat postavu do plavek.
Základní parametry rotopedů
Největší rozdíly v rozmezí jednotlivých modelů můžeme sledovat v použitém odporovém systému. Konkrétně jsou využívány systémy dva, a to konkrétně:
- Magnetický brzdný systém
- Elektromagnetický brzdný systém.
S magnetickým systémem se setkáte hlavně u levnějších modelů, sportovec si zátěž reguluje sám, pomocí mechanického aretačního systému. To jednoduše znamená, že si uživatel stupně zátěže upravuje mechanicky, sám.
Elektromagnetický brzdný systém u dražších modelů naopak umožňuje nastavení zátěže digitálně, pomocí zabudovaného počítače. Výhodou tohoto systému je také možnost definování zátěžových programů tak, aby co nejlépe vyhovovaly vašim požadavkům a simulovaly reálné podmínky zátěže.
Elektricky řízené rotopedy umožní také sledovat a hlídat tepovou frekvenci a další tělesné hodnoty. Dle těchto zjištěných hodnot pak rotoped automaticky vyhodnotí a změní zátěž.
Rotoped x ergometr
Jaký je rozdíl mezi rotopedem a ergometrem? Jednoduše lze říct, že ergometr je vylepšenou podobou rotopedů. Ačkoli na první pohled vypadají stejně a poskytují i stejné možnosti cvičení a tréninku, přeci jen zde hraje roli jeden podstatný rozdíl – řízení zátěže.
Ergometry jsou vždy vybaveny elektromagnetickým systémem, který veškerá data převádí do počítače a na základě toho je schopný přesně vyhodnotit a nastavit vhodnou tréninkovou zátěž i samotný program.
Ergometry jsou jednoduše řečeno plně digitalizované a automaticky sledují i udávají dané hodnoty. Pořizovací cena je logicky vyšší, než je tomu u rotopedů, pokud tedy nevyžadujete maximální přesnost a variabilitu tréninkových programů, poohlédněte se raději po některém z klasických rotopedů.
Funkce a vlastnost
Jaké funkce a vlastnosti můžete u rotopedů najít uvádíme níže, pamatujte však, že tyto vlastnosti a jejich případná absence je vždy závislá na konkrétním modelu stroje:
- Měření času, rychlosti
- Měření tepu, spotřeby kalorií
- Programy řízené a nastavené dle pulzu a tělesných hodnot.
- Předdefinované funkce tratí a tréninkových programů.
- Měření spotřeby energie.
Nyní už víte vše, co pro výběr rotopedu budete potřebovat.