Menu
CZKMěna
Vyberte si kategorii
> Jak vybrat kolečkové brusle

Jak vybrat kolečkové brusle

 

Jízda na kolečkových bruslích patří mezi zábavná a zároveň velmi účinná cvičení, která podporují zdravý pohyb, zlepšují rovnováhu a navíc můžete poznat spoustu nových míst ve vašem okolí. Avšak pro skutečně zdravý a kvalitní pohyb budete potřebovat také dobře padnoucí brusle, které odpovídají vašim potřebám ale třeba také zkušenostem. Při jejich výběru proto vždy zvažte alespoň několik základních otázek a parametrů, které vám v přinášíme v tomto článku.

1. Co jsou tedy tři první a naprosto základní otázky, nad kterými se zamyslet?

a) Zkušenosti bruslaře

Jestliže jste začátečník, rozhodně by vaší volbou měla být menší měkká kolečka (72-80mm). Kromě toho, že se jednodušeji ovládají, jsou také více uzpůsobeny pomalejší  jízdě i na nerovném povrchu. 

Pokročilý jezdec, který již ví, co od jízdy očekávat a jeké trasy jej baví, může potom hledat mezi dalšími typy. Například městské brusle, které jsou ideální pro rychlou a snadnou dopravu. Pro častější, rekreační bruslení jsou ideálním řešením fitness brusle. Další, aggressive brusle jsou zase uzpůsobené provádění triků a vyzkoušet jezdci mohou i tzv. nordic verze bruslí.

Profesionálové a zkušení bruslaři potom ocení například závodní brusle, se kterými mohou dosáhnout nejvyšších rychlostí ale jsou zároveń náročné na techniku a nevhodné na hrubé povrchy. Tito bruslaři mohou vybírat mezi bruslemi s tvrdými kolečky, které mají delší životnost a snažují odpor.

b) Jak budu brusle používat

Při pořizování bruslí již tušíte, kde a na jakém povrchu budete jezdit. Zda-li se chystáte na hladké a upravné stezky, nebo se chystáte na rampu do skate parku. Jednoduše řečeno - terén, povrch a z toho vyplývající styly jízdy jsou naprosto stěžejní pro výběr vhodného typu bruslí. 

Na cyklo či inline stezky a jiné hladké povrchy jsou ideální volbou fitness brusle. V jiném případě volte spíše trekové modely nebo aggressive kolečkové brusle.

c) Komu brusle pořizujeme

V prvé řadě můžete vybírat z unisex verzí, nebo mezi pánskými a dámskými modely

Dámské kolečkové brusle se liší zejména velikostí, tvarováním a hmotností samotné brusle, v druhé řadě pak také barevným provedením. Dámské brusle bývají ve spodní časti uzší, přičemž horní časti se naopak rozšiřují. Díky nižší hmotnosti se lépe ovládají a v rámci možností nohu tolik nezatěžují. To však nemusí být pravidlem - nejdůležitější roli zde hrají především individuální proporce bruslaře. Pánské brusle jsou naopak težší, pevnější a odolné tvarováním.

Pokud plánujete vybírat brusle pro děti, i zde je několik věcí, které byste při výběru měli vědět. Dětské kolečkové brusle jsou specifické tzv. rostoucí konstrukcí. Toto označení znamená, že brusle můžete roztáhnout až o 4 velikosti. Brusle tak dětem vydrží déle a vy nebudete muset každý rok kupovat nový model. Ideálně pořizujte velikost, která při nejmenším nastavení dítěti padne. Důlkežité je také, aby byla noha dobře fixovaná a nehrozilo tak zranění. 


 

 

2. Typy bruslí

Fitness brusle


Jak bylo již zmíněno výše, univerzálním a velmi oblíbeným typem jsou fitness kolečkové brusle. Ty jsou vhodné pro začátečníky i pro pokročilé. Velikost koleček u tohoto typu obvykle dosahuje 80-90 mm. Zkušenější jezdci mohou vybírat z rychlejších verzí se 100mm kolečky. Tyto typy bruslí jsou ideální na cyklostezky nebo inline trasy. Jestli je tedy vaším cílem zvýšit si kondičku, hromadné bruslení nebo prostě víkendové vyjížďky, jsou pro vás ty pravé.


Závodní brusle

Je bruslení vaše vášeň, nenecháte se rozhodit ani kamínkem a rychlá jízda je vaše potešení? Pak patříte mezi zdatné jezdce, kteří by se měli poohlédnout po závodních kolečkových bruslích. Delší lišta pojme až pět koleček v průměru 100 mm a více. Na hladkém povrchu vám zajistí stabilní jízdu v přímém směru i ve vysoké rychlosti, jsou však hůře ovladatelné a pro nezkušeného jezdce velmi nevhodné. K vůli stabilitě, která je u těchto bruslí klíčová, dosahuje bota pouze ke kotníku tak, aby umožnila i nižší postoje a pozice. Jsou to zkrátka tvrdé a nízké brusle, na které si bruslař musí zvyknout.



Aggressive brusle

Jsou naprostým opakem závodních bruslí. Nedosahují sice vysokých rychlostí, zato s nimi zvládnete předvádět perfektní triky. Je to typ určený do skate parků, na rampy a podobná místa. S malými kolečky (50-60 mm) zajistí důležitou stabulitu a díky pevné, odolné konstrukci vydrží i náročnější zacházení - ježdění po schodech, skákání a další triky. Nejsou vybaveny brzdou a rozhodně s nimi nevyrážejte na cyklostezky. 


Trekové brusle

Trekové brusle s sebou nesou výraz Quad - číslo 4. Tento typ je vybaven čtyřmi malými kolečky, které vyžadují maximálně hladký povrch. V opačném případě se mohou zaseknout i jakékoli nerovnosti. Na projížďku po okolí se nehodí, naopak pro tančení, otočky a jiné kreace na hladkém povrchu jsou jako stvořené.

Inline hokej brusle

Pokud se nechcete vzdát hokejových bruslí ani po sezóně, zvažte nákup in-line hockey bruslí, které jsou svým provedením velmi podobné. Letní varianta těchto bruslí má velmi tuhou a odolnou botu s menšími, měkkými kolečky (72-80 mm). Ty vám umožní rychlé sprinty, zvládat zaráčky ale na běžné ježdění sáhněte raději po jiném modelu. Tento typ bruslí je velmi těžký a na dlouhé ježdění velmi nepohodlný.


Městské brusle

Oproti jiným modelům pomalejší ale zato skvěle ovladatelné - to jsou městské a street brusle. Pevný skelet je navržen a vytvořen pro překonávání nejrůznějších překážek při cestě po městě. Jsou vhodné  zejména pro zkušennější bruslaře, kteří vyrážejí i mimo stezku a dokáží rychle a pohotově zareagovat na změny dopravní či jiné situace v okolí.



3. Na co se zaměřit

a) Kolečka

Počet - 
Nejčastěji se setkáte s konstrukci se 4 kolečky. Takový počet je optimální pro kombinaci rychlosti, stability a obratnosti. Modely s 5 kolečky nejsou příliš časté a využívají se především k downhill sjezdům. Brusle se 3 kolečky jsou velmi rychlé ale také obratné. To všechno díky krátké liště. Modely s nejnižším počtem koleček spadají pak například do zmíněných: aggressive verzí, nordic stylu atp. a jsou vybaveny jen 2 kolečky.

Velikost - Jistě jste již pochopili, že čím větší kolečka - tím vyšší rychlost. To celé ale na úkor ovladatelnosti a stability. Nejmenší kolečka jsou vhodná pro začínající jezdce, střední hranice (80-90 mm) je pak ideální pro běžné, pokročilé bruslaře.

 

Typ brusle Druh jízdy Velikost koleček
Fitness Rekreační, na inline stezky 80–90 mm
Závodní Rychlá a výkonnostní 100–110 mm
Aggressive Skate parky 50–60 mm
Trekové Triky, tanec 50–60 mm
Hokejové Hraní hokeje 72–80 mm
Městské Kombinace fitness a aggressive 76–80 mm

 


Tvrdost - Tvrdost je označena číslem a písmenem A. Čím vyšší číslo, tím tvrdší kolečka jsou. Tzn. měkčí kolečka, vhodná pro začátečníky, budou dosahovat označení cca 75A. Pokročilejší bruslaři vybírají z 80A a tvrdších. 

Materiál - Kolečka jsou vyráběna z polyuretanu, kombinovaným s dalšími materiály. U kvalitních duálních koleček je využit tvrdší vnějšek a měkčí vnitřek, díky čemuž je vylepšena přilnavost bez negativního vlivu na odolnost. Existují také speciální směsi, které zajišťují jízdní vlastnosti i v dešti a na mokrém povrchu, tyto modely jsou však výrazně dražší. 

b) Ložiskarychlost a pohodlí při jízdě je částečně závislé právě na ložišcích. Kvalita ložisek se udává pod označením ABEC a číslem 1-9. Čím vyšší číslo, s tím větší přesností byla ložiska vyrobena. Ale pozor - ložiska ABEC-5 od méně kvalitního výrobce mohou být při realném použití horší než ABEC-4 od kvalitního dodavatele. Výhodou však je, že při opotřebené ložisek můžete zakoupit nové a kvalitnější i od jiného výrobce. 

c) Brza - brzdou jsou vybaveny zejména brusle pro začátečníky a mírně pokročilé. Zkušenější bruslaři umí brzit poweslidem a brzy by jim mohli při některých manévrch naopak překážet. U některých modelů je možné brzdu odnímat a přidělávat na obě brusle. Sledovat byste měli také dostupnost brzdových špalků. Brzda se časem opotřebuje a bude nutné zakoupit novou. Proto je dobré mít jistotu, že existuje dostupná náhrada. Můžete zakoupit také univerzální brzdové špalky, ty však nejsou kompatibilní na všechny typy bruslí.

d) Materiál - vnější část je obvykle opatřena tvrzeným plastem, kompozitem nebo sklolaminátem, které doplňují kožené a textilní prvky. Důležité je, aby byl materiál dostatečně pevný, odolný, dobře fixoval nohu a odolal i případným oděrkům či nárazům. Pro polstrování brusle je obvykle využíván nylon, latex nebo latexová pěna. Kvalitnější modely jsou vyrobeny paměťovou pěnou - ta se snáze uzpůsobí chodidlu. Pěnové či gelové spodní vrstvy zase dodávají lepší odpružení a komfort při jízdě.

Setkat se můžete také s bruselmi pod označením Softboot, které využívají kombinaci lehkých, prodyšných ale zároveň také měkkých materiálů. To zaručuje nadprůměrné pohodlí a skvělou cirkulaci vzduchu.

Rámy brusle jsou nejčastěji vyrobeny z plastu nebo kovových slitin. Modely pro profesionály někdy pro nižší hmotnost využívají karbon. 


 

 

4. Další parametry bruslí

Velikost


Při výběru velikosti se udává, že v rámci EU označení by se měl bruslař vybírat brusle o jedno číslo větší, bež je jeho běžná velikost bot. Je důležité, aby brusle dobře fixovala nohu a nikde netlačily. To vše se však liší u různých typů bruslí, například závodní brusle je nutné prošlápnutí. Mimo jiné s velikostí souvisí i délka rámu. Ta ovlivňuje obratnost i stabilitu při jízdě. S kratším rámem se lépe manupuluje, není však natolik stabulní při vyččích rychlostech.

Hmotnost

Brusle s nižší hmotností umožňují jednodušší manévrování a neunaví tolik nohy, na druhou stranu, to vše se negativně propisuje na jejich odolnosti.

Tuhost

Tuhost zajistí, že se brusle dobře ovládají, jsou stabilní za jízdy a například i při přejetí nerovnosti. Naopak, příliš tuhá bota může zabraňovat jakémukoli, byť minimálnímu pohybu, tím pádem může noha začít rychle bolet. 

Ventila

Brusle jsou aktivní pohyb, při kterém logicky dochází k pocení chodidel. Proto je důležitá kvalitní ventilace. Sledujte tedy množství a provedení větracích otvorů.

Zavazování

Na výběr máte z klasických přezek a tkaničkami. Přezky snadno a rychle upnete, s tkaničkami však mnohem lépe stáhnete nohu. Navíc jsou takničky méně náchylné na poškození a jednoduše koupíte náhradní. Existují také modely s rychlovázáním, které je tvoženo ze stahovacího lanka a kolečka. 


 

 

5. Vhodné příslušenství na brusle

Dbát na zdraví a bezpečnost byste měli vždy, ať už jste začátečník nebo profesionál. Pády se nevyhýbají zkrátka nikomu. Proto by základem, především u dětí, je kvalitní helma. Ta musí především kombinovat tuhost s dostatkem větracích otvorů a na hlavě musí držet pevně a přesně. Důležité jsou také chrániče na lokty, kolena či na zápěstí.

Hodit se vám může také taška na inline brusle, zejmna tehdy, chystáte-li se za stezkami cestovat do vzdálenějších částí. Měkký obal ochrání brusle spíše před kiosmetickými oděrkami. Pevné pouzdro ochrání také cistlivé části brusli proti rozbití.