Menu
CZKMěna
Vyberte si kategorii
> Jak vybrat kalkulačku

Jak vybrat kalkulačku

 

Jak vybrat kalkulačku?

Před koupí kalkulačky je potřeba se zamyslet, k čemu si vlastně budete využívat. V nabídce totiž najdete velké množství různých druhů, od malých kapesních kalkulaček, které disponují pouze základními funkcemi až po vědecké stroje, které zvládají počítání složitých rovnic. Rovněž narazíte i na stolní kalkulačky, které zvládají tisk a využijete je například v účetnictví.

 

Jaké funkce využijete?

Rodiče často řeší problém, jakou kalkulačku vybrat do školy pro své děti. Zde je potřeba zvážit, jaké funkce bude dítě využívat. Jiné funkce využije žák základní školy, středoškolák nebo student na vysoké škole.
Žákům na základní škole bude ve většině případů naprosto stačit jednoduchá kapesní kalkulačka. Ta sice umí pouze základní funkce, ale její výhody jsou především v kompaktních rozměrech, nízké hmotnosti a také v pořizovacích nákladech.
Kapesní kalkulačka poslouží i těm, kteří potřebují rychle něco spočítat a využívání aplikace na mobilním telefonu je pro ně nepohodlné. Tyto kalkulačky jsou ve většině případů poháněny duálně – kombinací solárního a bateriového napájení.



Pro středoškoláky je vhodné se spíše poohlédnou po kalkulačce, která ovládá více funkcí, jako například výpočet procent, zlomků, funkcí, kombinací apod. na některých školách přijde vhod i možnost výpočtu v radiánech, gradiánech, či přepočet z šedesátkové soustavy na desítkovou a obráceně.

Samostatnou kapitolou je poté výběr kalkulačky k maturitě. Zde je potřeba řídit se hned několika pravidly:

Kalkulačka na maturitu nesmí:
  • Být součástí mobilního telefonu
  • Mít grafický displej
  • Vykreslovat grafy
  • Zjednodušovat algebraické výrazy, které obsahují proměnné (funkce CAS)
  • Počítat kořeny rovnic, včetně těch algebraických
Kalkulačka na maturitu by měla disponovat:
  • Všemi aritmetickými funkcemi – násobení, dělení, sčítání, odčítání, umocňování a odmocňování
  • Funkcemi počítání hodnot elementárních funkcí – logaritmus, sinus, kosinus, tangens a kotangens
 
Grafickou kalkulačku 
určitě zvolte pro studenty technických, matematických nebo ekonomických fakult. Tyto kalkulačky mají velký a přehledný displej. Rovněž disponují vnitřní pamětí (některé dokonce zvládají i SD kartu), mají integrované tisíce funkcí a někdy se dají i připojit k PC pomocí kabelu USB. To především kvůli tomu, abyste si mohli stáhnout další aplikace nebo zaktualizovali operační systém. Grafické kalkulačky ovládají většinu vědeckých výpočtů, statistiku, matice, derivace a integrály. Dále nabídnou například graf funkce, dynamický graf, duální graf (graf a tabulka, graf a graf) apod.

Stolní kalkulačka nalezne své využití v kanceláři či při potřebách účetnictví. Disponuje praktickými funkcemi jako je výpočet DPH nebo přepočet několika měn. Jistě oceníte i možnost tisku.


 
Kalkulaček 
najdeme na trhu nepřeberné množství. Můžete vybírat kalkulačku, která stojí pouze pár desítek korun až po kalkulačku vědeckou za několik tisíc. Při výběru si proto uvědomte, co od kalkulačky vlastně očekáváte, co by měla umět a jaké funkce vlastně využijete. V neposlední řadě bude hrát roli také značka kalkulačky. Zde doporučujeme sáhnout po osvědčených značkách.