Jak vybrat chytré hodinky
Moderní technologie nám dnes dávají dříve nevídané možnosti. Chytré hodinky jsou vaším společníkem, sportovním asistentem a pravou rukou na každý den. Doby, kdy hodinky byly pouze pro zobrazování času, jsou minulostí. Protože dnes ale na trhu najdeme nepřeberné množství značek a modelů, není vždy jednoduché si vybrat. Podle čeho se tedy rozhodnout a jak hodinky správně vybrat, vám poradíme v tomto článku.
Jak fungují chytré hodinky a co to vlastně je?
Obvykle chytré hodinky fungují prostřednictvím technologie Bluetooth, spárované s mobilem. Existují však také modely, které fungují i samostatně bez něj – v takovém případě zobrazují například čas, měří tep, uběhnutou vzdálenost atp. Nicméně, jednotlivé funkce se vždy liší v závislosti na konkrétním modelu.
Prostřednictvím chytrých hodinek dnes můžete například přijímat zprávy, hlasové hovory, nahrávat hlasové záznamy, poslouchat hudbu, měřit svůj tep nebo ujitou vzdálenost i přijímat notifikace ze sociálních sítí. Jednoduše… Umí toho opravdu hodně. Vybírat můžete z řad pro ženy, pro muže a unisex modelů od světových značek: Apple, Garmin, Samsung, Amazfit, Xiaomi a dalších.
Co sledovat a jak vybírat?
1. Operační systém a kompatibilita se zařízením
Stejně tak jako smartphony, fungují i chytré hodinky na bázi operačního systému. Velká část výrobců vyvíjí vlastní software, který je kompatibilní s Androidem i iOS nebo třeba Windows phone. Co je třeba si pohlídat je určitě nastavení jazyka – jak s vámi hodinky budou komunikovat. Některé systémy nemají integrovanou češtinu a umožňují nastavení pouze v angličtině, nebo jiném cizím jazyku. Ačkoli již bylo zmíněno, že spoustu hodinek je vytvářeno tak, aby byly kompatibilní s různými operačními systémy, je vždy nejlepší volbou zvolit modely určené pro dané typy zařízení. Pokud jste tedy majitelem iPhone, sáhněte po Apple Watch. Jste-li uživatelem služeb Googlu, vybírejte mezi Android Wear.
2. Výdrž a kapacita baterie
Výdrž baterie je vždy závislá od její kapacity, obvykle se tato výdrž pohybuje mezi 1 až 5 dny. Vždy záleží na tom, jak často a k čemu hodinky používáte. Ale pozor! Dražší model nezaručuje lepší výdrž. Způsoby, jak hodinky nabíjet, jsou různé. Některé modely nabíjíme přes USB, některé lze nabíjet dokonce bezdrátově, jiné pro změnu mají vlastní konektor a k nákupu dostanete specifický kabel. Samotný způsob nabíjení by neměl být hlavním parametrem výběru. Pravdou ale je, že s klasickým USB není většinou problém nabít hodinky i s půjčeným adaptérem. U specifických napájecích kabelů může být hledání náhrady, například při poškození kabelu, složitější.
3. Design
Ačkoli při výběru chytrých zařízení sledujeme zejména praktičnost a rozsah funkcí, pravdou je, že u hodinek nás mimo jiné zajímá také estetické hledisko – tedy jak hodinky vypadají.
Vybírat můžete ze dvou základních tvarů displeje.
a) Hodinky s kulatým displejem
Jsou dnes již v podstatě k nerozeznání od klasických hodinek. Snoubí v sobě chytré funkce, zároveň jsou však elegantní a tak kromě sportu či vycházky do města, si je klidně můžete vzít třeba do práce k obleku a nešlápnete vedle.
b) Hodinky s hranatým displejem
Disponují sportovnějším designem, jsou však lépe uzpůsobeny pro ovládání dotykem.
Neméně důležitý je také použitý materiál – ten je důležitý zejména z hlediska odolnosti (například proti oděrkům) ale také vzhledu. Levnější modely jsou obvykle vyrobeny z plastu, který sice pořídíte v nižší ceně, nenabízí však příliš vysokou odolnost a hodinky dost možná po pár měsících používání odložíte. Dražší modely obvykle využívají skla, kovy nebo pevnou keramiku, která zajistí vyšší odolnost. Důležitý je stejně tak i výběr pásku neboli řemínku. Ten je obvykle vyroben ze silikonu, kovu nebo kůže. Nicméně, pásky jako takové můžete téměř u všech modelů vyměnit.
4. Funkce a využití
Jedním z nejsledovanějších parametrů je frekvence procesoru. Ale pozor, rychlost zařízení je dána zejména kompatibilitou hardwaru a softwaru. To znamená, že hodinky s konkrétním operačním systémem ale nižší frekvencí budou výkonnější, než zařízení s vyšší frekvencí ale univerzálním softwarem. Modely s možností instalace programů, určené pro aktivní práci jsou vybaveny minimálně dvoujádrovým procesorem.
5. Funkce a výbava
Frekvence procesoru je sice jedním z nejvíce zobrazovaných parametrů, ale stejně jako u mobilních telefonů platí, že rychlost zařízení je dána sladěním hardwaru a softwaru. Proto budou hodinky s vlastním operačním systémem i s nižší frekvencí procesoru rychlejší než hodinky s vyšší frekvencí, ale univerzálním systémem. Důležité je také vědět, k čemu a jak chcete hodinky vlastně používat. Chytré hodinky lze dělit do dvou jednoduchých skupin. První fungují v podstatě jako displej – tedy pouze zobrazují notifikace, které se vám ukazují na telefonu. Nemůžete na ně však reagovat. Druhá skupina chytrých hodinek je vytvořená tak, že s notifikacemi můžete aktivně pracovat.
6. Displej
U chytrých hodinek pro vás není stěžejní kvalita barev nebo velikost rozlišení. Raději se zaměřte na čitelnost na slunci a materiál displeje, nakolik bude odolný vůči vnějším vlivům. I zda máte na výběr ze dvou hlavních variant.
a) AMOLED – nabízí výbornou čitelnost i ve slunečném počasí, nemusíte si lámat hlavu s pozorovacími úhly.
b) IPS – jsou levnější variantou, kvalita čitelnosti je podstatně nižší.
Jaká je pořizovací cena?
Stejně tak, jako u jiných chytrých zařízení, i zde se setkáte se širokým cenovým rozpětím. Výši ceny určují především výše zmíněné parametry ale třeba také druh značky, rok vydání atp. Jak bylo již zmíněno výše, je dobré pamatovat, že vyšší cena nemusí nutně znamenat vyšší kvalitu. Jelikož jsou hodinky také módním doplňkem, důležitou roli v ceně může hrát také jejich designové zpracování.
- 1000 a méně Kč – Tyto chytré hodinky nejsou sice tak výkonné a neposkytují tolik funkcí, na druhou stranu pro nenáročné uživatele nebo pro děti jsou ideální.
- 1000 – 5000 Kč – Tyto modely nabízejí obvykle základní funkce jako je zobrazení notifikace, měření tepu apod. Vždy si pečlivě pročtěte recenze a technické parametry hodinek.
- 5000 – 10000 Kč – Zde naleznete v podstatě již velmi kvalitní hodinky s chytrými funkcemi, ale je opět důležité vědět, jaké hodinky vlastně hledáte. Jednotlivé modely mohou splňovat spoustu parametrů, nemusí to však být ty pravé pro vás. Zaměřte se tedy na to, co od hodinek očekáváte.
- 10000 Kč a více – Zde se pohybujeme ve světě nejdražších modelů s velmi širokým rozptylem funkcí snoubících skvělý design. Jedná se zejména o modely světových značek jako je například Samsung či Apple.
Doufáme, že nyní již máte v nákupu chytrých hodinek jasno. Teď už není na co čekat, mrkněte na naši nabídku stylových chytrých hodinek.