Menu
CZKMěna
Vyberte si kategorii
> Jak vybrat čelovku

Jak vybrat čelovku

 

Čelovka se může stát vaším nenahraditelným pomocníkem na túře, při sportu a při spoustě dalších situací. Nabídka na trhu čelovek je velmi široká, stejně jako u jiných druhů outdoorového vybavení. Na první pohled se tedy všechny modely mohou zdát velmi podobné či rovnou stejné. Pokud však budete vědět, na jaké parametry se soustředit a jaké vlastnosti sledovat, zjistíte, že se čelovky liší v mnoha aspektech – například svítivostí, světelným tokem, způsobem napájení, rozptylem světla apod. 


K jaké činnosti čelovku hledáme

Stejně jako u každého outdoorového vybavení bychom měli vědět, k jakému účelu budeme chtít čelovku používat. Jestliže se chystáte za vyrazit na noční vyjížďku na kole, bude pro vás důležitý dosvit, rozptyl světla ale také její výdrž a odolnost. Pokud hledáte čelovku pouze na noční procházky bohatě si vystačíte se základním, obyčejným modelem. Naopak, pokud hledáte výbavu pro výpravu na hory, opět pro vás bude důležitá výdrž, světelný tok ale také voděodolnost. Možnosti jsou dnes opravdu široké, proto není od věci prozkoumat alespoň tyto hlavní parametry a vy si tak mohli vybrat přesně to, co vám vyhovuje. Pokud si nejste jistí, co obnáší výrazy jako světlený tok nebo rozptyl světla, čtěte dál.




Základní parametry, které byste při výběru měli znát

• Světelný tok
Mezi jedny z nejobvyklejších udávaných hodnot je tzv. světelný tok, který určuje, jakou intenzitou čelovka svítí. Tyto hodnoty jsou vyjadřovány v lumenech (lm), s vyššími čísly disponuje silnější intenzitou svitu. Základní modely se pohybují okolo 100-400 lm, které bohatě poslouží pro chůzi, běh nebo jízdu na kole. Jestliže se pohybujete v náročnějších a extrémnějších podmínkách, bude pro vás vhodnější některý model se svítivostí nad 400 lm. Při samotném výběru nezapomeňte, že čím větší intenzitu světla vyžadujete, tím bude provoz čelovky energeticky náročnější.

• Dosvit
Jednoduše udává, do jaké vzdálenosti dokáže čelovka osvětlit prostor před vámi. Jako běžně se uvádějí hodnoty dosvitu od 50 do 180 metrů. Opět platí, že pro občasné použití za chůze či jízdy na kole domů si vystačíte s dosvitem do cca 50 metrů. Pro výpravu do lesa se doporučují modely s dosvitem 100 metrů. Takové modely jsou vhodné také na ryby nebo náročnější sport. Pro extrémní podmínky jsou zde modely s nejvyšší zmíněnou svítivostí, hodné zejména pro horolozce nebo orientační běžce.

• Hmotnost
Při nenáročných situacích je hmotnost asi jeden z posledních parametrů, které sledujeme. Avšak pro některé – například pro sportovce, závodníky apod. je právě hmotnost jedním z klíčových parametrů a rozhoduje každý gram. Skutečně velmi lehké modely se pohybují do 80 gramů, své stoupence mají především v řadách lyžařů. 

• Barva osvětlení
Na trhu se dnes můžete setkat s čelovkami, které nabízejí klasické bílé svícení ale také s modely, které jsou vybaveny červeným, oranžovým nebo zeleným světlem. Toto osvícení se hodí zejména tehdy, kdy by vás mohlo klasické bílé svícení příliš ozářit. Z toho důvodu můžete nalézt i modely, které umožňují různé stupně tlumení světla. Takové čelovy využijí například myslivci nebo rybáři. 

• Výdrž – doba svícení
Tato hodnota logicky udává, po jakou dobu čelovka vydrží svítit. Pokud se vydáváte na delší výpravy, pak je právě výdrž velmi důležitým parametrem. Zde je potřeba sledovat, jaké konkrétní hodnoty jsou u daného modelu uváděny. Některý výrobce zmiňuje dobu svícení v úsporném režimu, někteří naopak při maximálním výkonu čelovky. 

• Způsob napájení
Asi vůbec nejstandardnějším způsobem jsou stále klasické tužkové AA nebo AAA baterie. Nespornou výhodou těchto čelovek je jejich nižší pořizovací cena avšak za cenu nižšího výkonu a výdrže. Jiné čelovky mají v těle zabudovaný akumulátor, který disponuje vyšší kapacitou baterie a také možností regulovat daný výkon. Akumulátor je napájen přes adaptér nebo stále oblíbenější USB kabel. 





Další důležité parametry

• Odolnost čelovky
Zejména tehdy, kdy se pohybujete v náročných podmínkách, by vás měla mimo jiné a výše zmíněné parametry zajímat také odolnost. V dnešní době seženete modely, které jsou odolné vůči vodě, vniknutí prachu a také nárazu. Voděodolnost se uvádí podle mezinárodního značení IP – stupeň krytí – dle kterého lze rozlišit, do jaké hloubky a po jakou dobu čelovka vodě odolá. Někdy jsou tyto hodnoty udávány ve dvojčíslí, např. IP66, přičemž první číslo označuje ochranu před vniknutím cizích částic (například prachu, písku apod.), druhé číslo pak označuje stupeň ochrany před vodou. 

• Pohodlí
Čelovy se liší svou konstrukci, celkovým zpracováním a také uchycením na hlavě. Setkat se můžete s modely vybavenými šňůrkami, popruhy nebo jejich kombinací. S tím je spojen také způsob jejich ovládání. Pokud sháníte čelovku na hory, kolo nebo do náročnějších podmínek, dobře zvažte, jak se vám s čelovkou bude manipulovat, zda vám bude vyhovovat její uchycení a vy se tak vyhnete neustálému spravování a utahování.

• Cena
Jestliže si vystačíte se standardní, obyčejným modelem čelovky, potom takové modely seženete i do 200 Kč. Obvyklá střední cesta v poměru cena/výkon, se pohybuje mezi 200 – 600 Kč. Ve vyšších cenových kategoriích již seženete profesionální vybavení s extra funkcí a promyšlenou ergonomií.


 

Věříme, že vám tento článek pomohl vyjasnit si alespoň základní informace o výběru čelovek. Teď už se jen můžete s chutí vrhnout na nákup, protože už přece víte, jak na to!

 

Vybrat čelovku