Jak přihlásit e-skútr
Jak je to s pojištěním odpovědnosti z provozu motorového vozidla?
Od 1. dubna 2024 v České republice, má účinnost zákon o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla včetně doprovodného zákona. (v ostatních státech se zákon může lišit).
Nová právní úprava reaguje na příslušnou evropskou směrnici a přináší klíčové změny do právního rámce týkajícího se pojištění odpovědnosti z provozu vozidla. Zákon zahrnuje několik významných změn, které bylo potřeba provést v právní úpravě pojištění odpovědnosti z provozu vozidla na základě novely tzv. motorové směrnice a které reagují na zkušenosti s aplikací dosavadní právní úpravy. Jedná se především o rozšíření okruhu vozidel podléhajících povinnosti pojištění odpovědnosti - vozidlem se nově rozumí vozidlo, jehož maximální konstrukční rychlost je vyšší než 25 km/h, resp. je vyšší než 14 km/h, pokud je jeho provozní hmotnost větší než 25 kg, a také přípojná vozidla. Zákon zároveň v souladu se směrnicí stanovuje, že za motorová vozidla pro účely pojištění se považují ta, kde je motor hlavním zdrojem pohybu. Povinnost sjednat pojištění odpovědnosti se nově přenáší z vlastníka vozidla na jeho skutečného provozovatele. Povinnost pojištění z provozu vozidla se bude týkat vždy provozovatele a ne řidiče, který si ho například dočasně půjčil. To platí i v případě krátkodobého využívání sdílených koloběžek.Ruší se tzv. zelené karty pro prokazování pojištění odpovědnosti při provozu vozidla na území České republiky a nahradí je on-line evidence pojištění. Kontrola tak bude na území České republiky možná i bez zastavení vozidla, nicméně pro cesty do zahraničí bude zelená karta nadále potřebná či vhodná pro zamezení komplikací.
Účinnost zákona je stanovena od 1. dubna 2024. Přechod na online systém výměny dat a s tím související zrušení zelené karty pro vnitrostátní účely budou následně realizovány po uplynutí šestiměsíčního přechodného období, tedy od 1. října 2024.
Co budete potřebovat:
- údaje na pojistníka (případně vlastníka pokud se liší) Jméno / Příjmení / Rodné číslo / Bydliště / Telefon / Email
- název, typ a výrobní číslo pořizovaného stroje. U strojů s VIN i toto číslo
- výrobce (Tovární značka / Model)
- datum zakoupení / uvedení do provozu
- počátek pojištění
Od jakého věku je možné jezdit na elektro-skútru?
Zde se to liší podle jednotlivých modelů. V případě e-Babety, e-Mopedu, e-Fichtlu a Kobry je spodní věková hranice 15 let. Ostatní modely můžete řídit až po získání řidičského průkazu pro danou skupinu vozidel.
Pokud si koupím e-babetu, dostanu k ní nějaké osvědčení, kterým budu moci v případě potřeby prokázat, že se skutečně jedná o elektromoped s pomocnými šlapadly, na které nepotřebuji řidičský průkaz?
Ano dostanete COC list, který slouží k identifikaci vozidla a k sjednání povinného ručení, dále je možné díky němu skútr registrovat na SPZ, tato povinnost v ČR není, ale v jiných státech EU se může lišit.
Potřebuji na e-babetu helmu?
Dle novely zákona z roku 2023, je potřeba vozit homologovanou ochranu hlavy. Zákon však neříká jakou: Takže by měla stačit i cyklohelma
Žádný výrobce ani prodejce elektromotocyklů RACCEWAY v žádném případě nenese odpovědnost za případné problémy a vícenáklady spojené s provozem či registrací elektromotocyklů RACCEWAY.