Menu
CZKMěna
Vyberte si kategorii
> Jak vybrat běžecký pás

Jak vybrat běžecký pás

 

Toužíte po běžeckém pásu, ale nemáte s jeho výběrem žádné zkušenosti? Pokud je to tak, je tento článek přesně pro vás. Ukážeme vám na jaké parametry a aspekty se při výběru zaměřit tak, aby pro vás byl výběr naprostá hračka. 

Běžecké pásy jsou často vybírány pouze na základě nejvyšší ceny, nejširší výbavy apod. Nejdůležitější je však je zejména to, kdo jej bude používat, jak často a jakým stylem. Jiný pás bude vhodný pro aktivního, zkušeného sportovce a jiný zase pro začínajícího běžce.

Základní parametry, kterých si při nákupu všímat
Pro správný výběr jsou v prvé řadě důležité naše vlastní fyzické parametry, vlastnosti. Z hlediska parametrů běžeckého pásu byste měli sledovat zejména:

  • Šírku běžící plochy
  • Odpružení
  • Síla a materiál pásu

 

Pokud má plocha pro běžce šířku zhruba do 35 cm, není běžecký pás vhodný pro běh, ale pouze pro chůzi. Jestliže je běžecká plocha širší než 45, je takový pás vhodný de facto pro všechny typy běhu. Nemusíte se neustále hlídat a máte dost prostoru i při maximální rychlosti.
 


Sklon běžecké plochy
Některé pásy disponují funkcí tzv. změny sklonu běžecké plochy. To jednoduše znamená, že si můžete sami nastavit ideální sklon pásu pro zajištění vyšší zátěže a lepších výsledků. Levnější varianty pásů obvykle umožňují tzv. manuální změnu sklonu. U dražších modelů lze sklon korigovat elektronicky.

Tato funkce je užitečná, chcete-li simulovat běh do kopce nebo si zkrátka dát více do těla. Ty nejnovější a špičkové pásy, vybavené digitálním ovládáním jsou schopné tento sklon změnit samy automaticky a to vždy na základě daného programu, který má simulovat nejrůznější typy tréninku.

 


Odpružení
Odpružení je velmi důležité, neboť eliminuje nebezpečí poškození kloubů prostřednictvím nárazů a otřesů, vyvíjených při běhu. Nejlevnější modely pásu nejsou vybaveny žádným odpružením, jsou tedy vhodné spíše pro klasickou chůzi. Levnější varianty pásů vhodných i na běh jsou obvykle alespoň částečně vybaveny odpružením běžecké plochy, tento levnější a nejjednodušší způsob je proveden pogumováním podložky silnou vrstvou, která má za úkol eliminovat zmíněné otřesy.

Pásy ve vyšších cenových relacích jsou celé, včetně konstrukce uložené na speciálních gumových podstavcích. Pogumovaná běžecká plocha je zasazena v tomto rámu a tak bezpečně odpruží dopady a nárazy.

Výkon motoru
Co se týče výkonu motoru pásu, můžete vybírat ze dvou variant – mechanické pásy bez motoru a pásy motorové. Rychlost, které na motorovém pásu dosáhneme je vždy dána výkonem motoru, šíří plochy i hmotností uživatele. Při každém došlapu musí motor překonávat odpor vzniklý hmotností uživatele. Lze tedy říct, že čím vyšší hmotnost máte, a čím vyšší rychlost požadujete, tím vyšší výkon motoru potřebujete.


Ovládání pásu
Pásy jsou v základu ovládány digitálně a obvykle nejjednodušší způsob regulace rychlosti je jednoduše přidáváním znamének + a -. Lepší varianty pásů vám umožní výběr z předdefinovaných tréninkových programů, v takovou chvílí pás automaticky přepíná rychlosti a sklon, čímž simuluje reálné podmínky běhu v terénu.

 


 


Měření tepové frekvence
Základním parametrem fyzických hodnot, které při tréninku sledujeme je tzv. stanovení hodnoty tepové frekvence. V případě aerobního cvičení a spalování tuků byste měli tepovou frekvenci udržovat na zhruba 75 % maximální tepové frekvence.
Vaši maximální tepovou frekvenci lze určit snadno. Odečtěte svůj věk od čísla 220 (muži) a 226 (ženy). Lze tedy pozorovat, že tepová frekvence je závislá na věku, s jehož přibýváním postupně klesá.

 

Stroj tyto hodnoty obvykle sleduje prostřednictvím snímače, umístěným na madle stroje. Po zhruba minutě, kdy dlaně na madlech spočívají, vám displej zobrazí tepovou frekvenci. Setkat se můžete také s ušními snímači, ty jsou méně vhodné, vzhledem k jejich nepřesnosti ale pro základní orientaci jsou dostačující.

Úplně nejlepší měření zastane hrudní pás, který údaje rovnou přenáší do počítače pásu a zaručí maximálně přesný výsledek.

Poloha a složení
Většinu pásů je v dnešní době možno, v rámci úspory místa v bytech a domácnostech, složit. Ke složení stačí pouze sklopit běžící plochu do vertikální polohy a pomocí koleček na podvozku jej přemístit na jiné místo.

 


 

Vybrat běžecký pás